7li set sağ kule
 

 
 
   Anketimize Katılın
 

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !
 
 
   Sayaç
 
ONLİNE : 1  
BUGÜN :   6  
DÜN :   49  
TOPLAM ZİYARETÇİ :   6775  
 
 
   Üye Girişi
 
 Kullanıcı Adı :  
 Parola :  
 Güvenlik Kodu :  
 
   
  Yeni Üyelik   -   Şifremi Unuttum
 
 
TÜM DUYURULAR
 

Hasan Tekin Kimdir? // DUYURU

Hasan Tekin Kimdir? Hocamız İlahiyat fakültesi mezunu, yaklaşık 10 yıldır MBSTS, DHBT ve GÖREVDE YÜKSELME sınavlarına yönelik araştırma yapan ve bu alanda kitaplar yazan, www.diniajans.com'u yöneten, Türkiye'de ilk YERLİ ve MİLLİ sosyal paylaşım sitesi olan www.enfal46.com'u faaliyete geçiren, www.mbstskitap.com'daki kitaplar
 

 
              Haber Detayı
MBSTS’de önemli değişiklikler -
 
 
MBSTS’DE ÖNEMLi DEĞiŞiKLiKLER
    12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 MBSTS’de önemli değişiklikler

ESKİ MBST SINAVI İLE ÖSYM’NİN YAPACAĞI MBSTS SINAVI ARASINDAKİ FARKLAR

1. ÖSYM’nin tüm sınavları beş seçeneklidir. DİB’in yaptığı yeterlik sınavları dört seçenekliydi.
 

2. Bugüne kadar DİB’in yaptığı sınavlarda, detaylı bilgilere yönelik sorular soruldu. ÖSYM’nin ise detaylı bilgi sorularını yüzde 30-40 oranında soracağını düşünmekteyiz.
 

3. DİB yaptığı sınavlarda, bilgiyi kullanmaya yönelik sorulara genelde yer verilmemiştir. ÖSYM’nin en çok önem verdiği soru tiplerinden biri de, bilgiyi kullanmaya yönelik sorulardır. (Örnek sorular aşağıdadır.)
 

4. DİB’in yaptığı yeterlilik sınavlarında, sorular genelde bilgiye dayalı olduğu için adaylar süre problemi yaşamamışlardır. ÖSYM ise, sadece soruların çözülmesini değil, okuma hızlarını ve zamanın kullanılmasını da sınavlarında ölçme değerlendirme aracı olarak kullanmaktadır. Bunun için, uzun paragraf soruları ve yorum sorularıyla adayların hızlı ve analitik düşünerek sonuca en kısa zamanda ulaşmalarını beklemektedir.
 

5. DİB’in hazırladığı sorular genelde açık ve nettir. Bilen yapar bilmeyen ise yapamaz. Lakin ÖSYM’nin tarzı, bilginin yanında, yorum sorularıyla adayların beyin fırtınası yapmasına imkan sağlamaktadır. Eğer bu tarz soruları sınavlardan önce çözmemiş iseniz, ilk defa sınavda bu tarz sorularla karşılaşmış iseniz, zaman problemi yaşayacaksınız demektir. Bunun için, dindersi.com yayınlarının hazırlamış olduğu soru bankasındaki soru tarzlarına yönelik sorular çözmeniz gerekmektedir.
 

6. DİB’in soru kökleri genelde, “….aşağıdakilerden hangisidir?” tarzında olduğu için bu tarz soruların nasıl çözüleceği bellidir. Lakin ÖSYM’nin soru tarzlarında paragraf soruları, sonuç çıkarmaya dayalı olacağından, bu tarz soruların öncelikle soru köklerinin okunup, daha sonra paragrafların okunması, sizlere zaman kazandıracaktır. Bunu alışkanlık haline getirmeniz sizin yararınıza olacaktır. 

7. ÖSYM’nin yapacağı sınavda yanlışlar doğruyu götürmeyeceği için, 80 sorunun hepsini işaretlemenizi tavsiye ederiz..

8. DİB’in yaptığı sınavda, “MEVZUAT VE GENEL KÜLTÜR” konularından sorular geliyordu. ÖSYM’nin yapacağı sınavda bu iki konudan soru gelmeyecektir.

9. ÇOK ÖNEMLİ DİKKAT: sınava girecek adayların, Kuran tarihi, tecvid, meal ve anlam bilgisi, siyer ve ilmihal bilgi seviyeleri hemen hemen birbirine yakındır. O yüzden eğer bu sınavda başarılı olmak istiyorsanız, çalışmaya, TEFSİR, HADİS, KELAM ve ÖZELLİKLE DİNLER VE MEZHEPLER TARİHİ’nden çalışmaya başlayınız. Bu sizi diğer adaylarda bir adım daha öne çıkartacaktır bundan emin olabilirsiniz.

10. ÖSYM’nin yapacağı MBST sınavında, Kuran, (10 soru) Fıkıh/İlmihal (15 soru), Siyer/İslam Tarihi(10 soru), Tefsir (10 soru), Hadis (10 soru), Akaid/Kelam (10 soru), Dinler ve Mezhepler Tarihi (15 soru) konularından sorular sorulacaktır.

 

Yukarıda yazdığımız maddelerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten ÖSYM’nin yayınladığı MBSTS klavuzunu inceleyerek alabilirsiniz.

SINAV KONULARI:
 1. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
 2. Tefsir
 3. Akaid & Kelam
 4. Fıkıh & İlmihal
 5. Hadis
 6. Siyer & İslam Tarihi
 7. Dinler ve Mezhepler Tarihi


 
 

Din Hizmetleri Alan Bilgisi ve Mesleki Bilgiler Seviye Tesbit Sınavı Hazırlık Kitabı (Tam Uyumlu)

İrtibat Tel: 0.535.820.33.32

 
www.mbstskitap.com -Din Hizmetleri Alan Bilgisi ve Mesleki Bilgiler Seviye Tesbit Sınavı Hazırlık Kitabı
www.mbstskitap.com- Din Hizmetleri Alan Bilgisi ve Mesleki Bilgiler Seviye Tesbit Sınavı Hazırlık Kitabı
nasah1626@hotmail.com